Propolis

Propolis bitkilerden toplanan yapışkan zamksı maddelerin genel adıdır. Bitkilerin taze sürgünlerini çeşitli zararlılara ve özellikle mantar hastalıklarına karşı korumak amacıyla salgıladığı maddedir. Propolisin kaynağı olarak başlıca kullanılan bitkiler; Kavak, Akçaağaç, Fındık, Meşe, Kızılağaç, Söğüt, Çam türleri, Okaliptüs, Huş, Ihlamur, Akasya, At kestanesidir.


Propolis Tüketimi;

Ham propolis doğal olarak alınabilir. Ağızda ıslatılıp yumuşatılarak yada çiğnenebilir yada yutulur.
Propolis %70'lik alkolde eritilip çözülerek %3-30 oranında sulandırılarak seyreltilir. Bu şekilde yara, yanık ve egzamaya karşı uygulanabilir. Saflaştırılmış propolis, vazelin, balmumu gibi maddeler ile %1-20 arasında karıştırılarak merhem, krem yapılarak cilt rahatsızlıklarında kullanılabilir.
Bunların dışında ticari olarak üretilen ve değişik amaçlar için kullanılan propolis tabletleri, spreyleri, diş macunları vardır.

Propolis kullanımı diğer arı ürünlerine oranla daha çok dikkat ve özen gerektirir. Alerjik bünyeli kimselerin propolis kullanmaması gerekir. Alerjik bünyeli olmayanlar ise küçük miktarlar deneyerek, yavaş yavaş doz arttırması önerilir.

Propolis hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Propolis Nasıl Tüketilir

Propolisin Faydaları